دستگاه تمام اتومات پلیت ستر

دستگاه پلیت ستر چیست ؟

دستگاه پلیت ستر چیست ؟ پلیت ستر دستگاهی است که یک تصویر نقطه ای را از پردازشگر تصویر نقطه ای دریافت می کند و در عوض یک پلیت لیتوگرافی را به وجود می آورد که برای استفاده در دستگاه افست مناسب است .

تصویر برداری از سطح چاپی پلیت ستر با استفاده از لیزر صورت می گیرد. انواع لیزرهایی که در این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرند، به دو نوع تقسیم می شوند:

1. لیزر حرارتی

لیزر حرارتی با استفاده از حرارت فراوری شده از طریق لیزر بر روی پلیت، آغاز به تصویربرداری می نماید.

2. لیزر نوری قابل مشاهده

لیزر نوری قابل مشاهده، به شیوه فتوگرافیکی و با قرار دادن پلیت در معرض نور حاصل از لیزر، تصاویر را می گیرد.

از دو شیوه فوق الذکر، لیزر حرارتی از عمومیت بیشتری برخوردار بوده و به طور گسترده تر در پلیت سترهای مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

لیتوگرافی چیست و چه کاربردی دارد ؟

لیتوگرافی یکی از مراحل چاپ افست است که در آن صفحه هایی فلزی از جنس آلومینیوم موسوم به زینک یا پلیت ساخته می شود. برخی از لیتوگرافی به عنوان مادر صنعت چاپ هم نام می برند. لیتوگرافی کلمه یونانی است که از دو کلمه لیتو به معنی سنگ و گرافیا به معنی حک کردن گرفته شده است. در زبان لاتین امروزه به معنی عکس گرفتن است.

هرچه شما در جهان هستی می بینید از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز، زرد و آبی تشکیل شده است. ترکیب سه رنگ اصلی مشکی را می سازد ، البته مقادیر سه رنگ اصلی باید برابر باشد. cmyk که مشهورترین ترکیب رنگ است و در چاپ افست بکار می رود از مخفف نام این رنگ های اصلی ساخته شده است. در لیتوگرافی همه صفحات به چهار رنگ اصلی که نام بردیم تقسیم می شود .

سپس فایلهای طراحی شده ابتدا در لیتوگرافی تبدیل به صفحات فلزی شده و بعد این صفحات به چاپخانه انتقال داده می شوند تا در آنجا بوسیله آنها عملیات چاپ بر روی کاغذ صورت بگیرد. سطح صفحات فلزی از موادی ساخته می شود که به هیچ عنوان جوهر را به خود جذب نمی کند، در عوض جنس مواد پلیمری که طرح را بر روی زینک چاپ می کنند جاذب مرکب می باشد در اثر تقابل این صفحات طرح مورد نظر برروی صفحه ثبت و چاپ می شود.

دستگاه تمام اتومات پلیت ستر

روش جدیدتری که این روزها رایج شده و کار را بسیار ساده کرده استفاده از دستگاهی به نام Plate Setter است که بدون درست کردن فیلم مستقیماً زینک را می سازد. یعنی فایل از کامپیوتر به دستگاه ارسال می شود و زینک آماده از دستگاه خارج می شود. می توان گفت که دستگاه پلیت ستر پرینتر زینک است.

لیتوگرافی تندیس گرافیک مجهز به پلیت ستر تمام اتوماتیک در بخش خصوصی و همچنین مجهز به بروزترین ریپ خروجی می باشد . لیتوگرافی تندیس گرافیک آماده خدمت رسانی به شما همکاران محترم با بالاترین کیفیت زینک می باشد .

تاریخچه لیتوگرافی 

لیتوگرافی یا چاپ‌سنگی یا طرح نگاری (به فرانسوی: Lithographie) گونه‌ای چاپ مکانیکی شامل استفاده از صفحه‌های عکاسی یا سایر صفحه‌های مشابه که در سطح آنان ناحیهٔ تصویر به صورت روغن دوست (غیرآبی، جوهرگیر) و نواحی غیر تصویری به صورت آب‌دوست درآمده‌است. 

معمولاً این صفحه‌ها را با پودر آلومینیوم می‌سازند. چاپ سنگی نوعی چاپ مسطح بوده که در آن از سنگ آهک استفاده می‌شده‌است؛ بدین ترتیب که نوشته یا تصویر را به روی سنگ منتقل می‌کردند و با استفاده از روش‌های شیمیایی آن را برجسته می‌نمودند و سپس این تصویر بارها روی کاغذ چاپ می‌شده است. این نوع چاپ با استفاده از روش مختلط فیزیکی و شیمیایی بر اساس دفع متقابل آب و چربی اختراع شد و متداول‌ترین روش چاپ پیش از چاپ سربی و اختراع ماشین چاپ بوده است که امکان تیراژ بالا را میسر می‌ساخته است.

لیتوگرافی بعد از اتمام مرحله طراحی و صفحه‌بندی آغاز می‌شود. نخست، طرحِ مورد نظر را از طریق عکاسی (سنتی یا دیجیتال) روی فیلم حک می‌کنند، سپس فیلم‌های تهیه شده کنار هم مونتاژ می‌گردد و مرحله کپی فیلم بر روی ورقه‌ها یا پلیت‌هایی که از آلومینیوم و لایه‌ای حساس به نور ساخته شده انجام می‌شود. بعد از نور خوردنِ ورقه‌های پلیت، آن را مانند فیلم عکاسی ظاهر کرده، برای مرحلهٔ چاپ به ماشین چاپ می‌بندند.