دستگاه پلاتر

دستگاه پلاتر چیست ؟

پلاتر نوعی دستگاه چاپ است که برای چاپ تصاویر گرافیکی استفاده می شود . این مدل چاپگر می تواند هر نوع عکسی را با عرض زیاد چاپ کند. پلاتر می تواند هر نوع عکس با عرض زیاد جهت ساخت تابلو یا نقشه های صنعتی و انواع شكل ها را چاپ کند. پلاتر می تواند به سادگی با رسم نقطه های منفرد پر شمار گرافیك های پیكسلی خوبی ارائه دهد؛ به همین دلیل است که به آسانی می تواند ترسیم های بزرگی را به تصویر بکشد. این دستگاه در سایت رسمی ویکی پدیا اینگونه تعریف شده است:

 پلاتر یک دستگاه خروجی رایانه ای است که به طور معمول برای چاپ تصاویر یا دیگر ترسیم‌های صفحه نمایش به کار می‌رود. به دلیل توانایی رسام خط، دایره و سایر اشکال، به‌ طور معمول برای تهیه ترسیم‌های فنی و معماری و نیز سایر تصویرهای بُرداری بکار می‌رود.

دستگاه پلاتر چه کاربردی دارد ؟

از پلاتر بیشتر برای چاپ نقشه ها و نمودارها استفاده می شود. چاپگرهای معمولی حداکثر می توانند تا سایز A3 چاپ کنند. این درحالی است که در کارهای نقشه کشی به ابعاد بیش از این نیاز است؛ به همین دلیل برای تولید خروجی های بزرگ از پلاتر ها استفاده می شود. دقت پلاتر در تهیه ترسیم ها بسیار زیاد است.

پلاتر برای تهیه متن مناسب نیست، زیرا هر كاراكتر باید به صورت منفرد رسم شود كه بسیار وقت گیر است. شروع كار پلاتر با حركت هد رنگریز متحرک روی یك صفحه كاغذی بزرگ است. هدف از ساخت دستگاه پلاتر اتصال به کامپیوتر، پردازش و ترسیم فرامین ارسالی از کامپیوتر است. این دستگاه نقشه و نمودار های ترسیمی طراحی شده توسط کامپیوتر را بر روی کاغذ می آورد.

آیا پلاتر با پرینتر تفاوت دارد ؟

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که کاربران در زمان آشنایی یا خرید پلاتر می‌پرسند این است که آیا پلاتر و پرینتر تفاوتی دارند؟ جواب این سوال مثبت است. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین پلاتر و پرینتر وجود دارد را بیان می‌کنیم:

  • پرینترها به کمک کارتریج اطلاعات را روی کاغذ چاپ می‌کنند اما در پلاتر ها این کار توسط قلم انجام می‌شود.
  • پرینترها میتوانند اطلاعات را نهایتا روی صفحات با اندازه A3چاپ کنند اما در پلاتر می‌توان تصاویر تبلیغاتی و بنرهای مختلف (تصاویر بالای ۲۴ اینچ) را چاپ کرد.
  • سایز پلاتر از پرینتر بسیار بیشتر است در نتیجه فضای بیشتری را اشغال می‌کند.
  • اغلب پرینترها دارای یک سینی ورودی هستند اما در پلاترها می‌توانید همزمان دو رول را داخل دستگاه بگذارید.
  • پلاتر از پرینتر گران قیمت‌تر است.
  • وزن پلاتر از پرینتر بیشتر است.
  • سرعت چاپ پرینتر از پلاتر بیشتر است.
  • پلاترها از هارد پشتیبانی می‌کنند و حتی قابلیت افزایش رم و ارتقا دارند اما پرینتر این قابلیت را ندارد.